صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت؛مرز زیبایی/ رد پای اختلالات روانی در میل اعتیاد گونه به جراحی‌های زیبایی


متخصص گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه میل اعتیادگونه به انجام جراحی‌های غیر ضروری زیبایی در بسیاری از موارد ناشی از اختلالات روانی است، بر لزوم توجه به میزان  ضرورت و سلامت فرد در تصمیم درباره انجام عمل‌های جراحی زیبایی تاکید کرد.


دکتر علیرضا موحدی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره ضرورت اعمال جراحی زیبایی اظهار کرد: قاعده کلی که در مورد تمام عمل های جراحی زیبایی وجود دارد، این است که انجام هیچ کدام از این عمل ها لازم و ضروری نیست.


وی افزود: البته برخی عمل های جراحی زیبایی هم وجود دارد که بر کیفیت زندگی افراد یا حتی در برخی موارد در بهبود روحیه فرد اثر مثبت دارد.

دکتر موحدی خاطرنشان کرد: به طور مثال فردی دچار ناهنجاری فک، صورت یا بینی است که این موضوع بر ظاهر طبیعی چهره شخص اثر دارد، در این موارد برخی عمل‌های جراحی می تواند بر افزایش کیفیت زندگی فرد اثر مستقیم داشته باشد.

وی با اشاره به این که عمل‌های زیبایی "حتی در موارد ضروری" برای مبتلایان به بیماریهای قلبی و عروقی و یا افرادی که مشکل زمینه ای یا سن بالا دارند اکیدا ممنوع است، گفت: در عین حال اگر فردی قابلیت و یا توانایی تحمل عوارض بعد از جراحی را داشته باشد و با اصلاح فرم صورت و رفع ناهنجاری تغییری مثبتی در روحیه و یا به طور کلی روند زندگی او ایجاد کند، می تواند جراحی زیبایی را توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه توصیه کرد: همواره باید برای تصمیم انجام عمل‌های جراحی زیبایی سلامت فرد در نظر گرفتن میزان ضرورت انجام این عمل ها اولویت باشد.

متخصص گوش و حلق بینی دانشگاه درباره علت فراوانی اعمال جراحی زیبایی، خصوصا جراحی های بینی در کشور گفت: عمده افرادی که از استانداردهای زیبایی برخوردارند ولی همچنان اصرار به انجام عمل‌های جراحی دارند از بیماری های‌روان رنج می برند، غالبا این افراد شرایط روانی مناسبی ندارند.

اعتیاد به عمل زیبایی و ارتباط آن با اختلال روانی

وی خاطرنشان کرد که بسیاری از این جراحی‌های اعتیاد گونه و غیر ضروری و با هدف زیباتر شدن، به  اختلالات روان مربوط است.

 مبتلایان به این اختلال همواره احساس نگرانی و اضطراب دارند و تصور می کند بخش یا بخش هایی از بدنشان بدشکل است یا از نظر فیزیکی و ظاهری اشکالی دارند.

دکتر موحدی با بیان این که تنها درصد کمی از افراد در صورت تمایل نیاز به انجام جراحی زیبایی دارند، ادامه داد: به طور مثال بیشتر افراد فقط ایراد کوچکی در بینی یا صورت خود دارند اما این ایراد صفت مشخصه آنها نیست و الزامی به جراحی بینی ندارند.

وی اضافه کرد: مراجعانی داریم که استانداردهای کافی زیبایی را دارند حتی ظاهری خوب و یا بالاتر از خوب دارند و همچنان اصرار به انجام عمل جراحی دارند این افراد تصور می کند که ظاهر مناسبی ندارند و به دلیل تفکراتی که ناشی از اختلال روانی بدریختی است خواهان انجام جراحی هستند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که عمل‌های جراحی زیبایی به افرادی که از اختلالات روان رنج می برند کمکی نمی کند ادامه داد: در بیشتر موارد ممکن است به دلیل شرایط خاصی مثل ضخیم بودن پوست و یا مشکلاتی در غضروف‌ها، چالش‌هایی نیز برای افراد ایجاد شود، مشکلاتی که بعد از عمل های جراحی برای این افراد به وجود می آید می تواند به مراتب وضعیت روانی این بیماران را وخیم تر کند.

دکتر موحدی با بیان  این که در بیشتر موارد حتی با توضیحات پزشک مبنی بر این که برای مثال عمل جراحی بینی گزینه مناسبی برای فرد نیست ولی فرد همچنان اصرار به انجام آن دارد تاکید کرد: غالبا این موارد باعث ایجاد چالش‌هایی بین پزشک و بیمار می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بیمارانی که عمل جراحی برای آن‌ها گزینه مناسبی نیست و افرادی که از استانداردهای زیبایی برخوردارند ولی همچنان اصرار به عمل جراحی دارند، هر دوی این دسته از افراد پیش از انجام هر عمل جراحی زیبایی باید برای بررسی های تخصصی تر به روانپزشک مراجعه کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه هشدار داد: هر نوع عمل جراحی در هر ارگانی از بدن عارضه های خاص خود را دارد بنابراین هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا نمی تواند ادعا کند که عمل جراحی بدون هیچ عارضه ای انجام می دهد.

وی با بیان این که ساده ترین و اولین عارضه ای که عمل جراحی بینی می تواند ایجاد کند این است که فرد رضایت از فرم بینی عمل شده ، نداشته باشد توضیح داد: معمولا مراجعان ایده آل‌ها و آرمان‌هایی را برای خود ترسیم می‌کنند که در صورت عدم نتیجه مطلوب می تواند فرد را با چالش مواجه کند.

کجی بینی، کم خونی غضروف‌ها، ایجاد مشکلاتی در پوست ناحیه عمل شده و ایجاد مشکلاتی در تنفس از جمله مشکلات جراحی زیبایی بینی است که دکتر موحدی به آن اشاره کرد و افزود: اگر در جریان عمل جراحی که ضرورت انجام آن به تایید پزشک رسیده باشد،  پزشک متخصص دقت کافی داشته باشد، بیمار مشکل زمینه ای نداشته باشد و خواسته های بیمار نیز تا حد امکان برآورده شود، می‌توان ادعا کرد به مقدار قابل توجهی عمل جراحی بینی با کمترین عارضه انجام می شود.

دکتر موحدی  ادامه داد: مبتلایان به بیماری های خودایمنی، قلبی و عروقی، روماتولوژی بیماری‌های پیشرفته دیابت، پیشرفته فشار خون و یا سن بالا نباید اعمال جراحی سنگین انجام دهند و در صورت ضرورت نیز در مراکز درمانی که مجهز به تجهیزات کافی بیمارستانی است تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق

 


١٠:٥٣ - شنبه ١٣ اسفند ١٤٠١    /    عدد : ١٢٦٠١٩    /    تعداد نمایش : ٥٥١