صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آب و بحران جهانی اقلیم؛ ۱۰ واقعیتی که باید بدانید

جهان باید رویکردی هوشمندانه در قبال مسئله آب داشته باشد. هر کس باید نقش خود را ایفا کند و هیچکدام نمی‌توانیم بیش از این منتظر بمانیم.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از یونیسف، تغییرات اقلیمی در الگوهای آب‌وهوا اخلال ایجاد کرده و منجر به حوادث شدید آب‌وهوایی، دسترسی غیرقابل‌پیش‌بینی به آب، تسریع کمبود آب و آلودگی منابع آبی می‌شود. این عوامل می‌تواند مقدار و کیفیت آبی را که کودکان برای بقاء نیاز دارند به شدت تحت‌تأثیر قرار دهد.

 

امروزه، تغییر در اقلیم عمدتا از طریق تغییر در وضعیت آب مشاهده می‌شود. میلیون‌ها کودک در خطر قرار دارند.

 

۱. رویدادهای آبی شدید و تغییرات در الگو‌های چرخه آب، دسترسی به آب آشامیدنی سالم به‌ویژه برای کودکان آسیب‌پذیر را سخت‌تر ساخته است.

 

۲. در حدود ۷۴ درصد از بلایای طبیعی بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۸ با آب مرتبط بودند که شامل خشکسالی‌ها و سیلاب‌ها می‌شود. تغییرات اقلیمی تنها دلیل برای توضیح چرایی تکرار و افزایش شدت این بلایا است.

 

۳. در حدود ۴۵۰ میلیون کودک در مناطقی زندگی می کنند که در معرض آسیب‌های شدید یا خیلی شدید ناشی از آب قرار دارند. این بدین‌ معناست که این کودکان آب کافی برای رفع نیازهای‌شان را در اختیار ندارند.

 

۴. زمانی که بلایا رخ می‌دهند می‌توانند تمام منابع آبی را تخریب یا آلوده سازند و بدین ترتیب خطر شیوع بیماری‌هایی که به‌ویژه کودکان در برابر آنها آسیب‌پذیر هستند، مانند وبا و حصبه، افزایش می‌یابد.

 

۵. افزایش دمای هوا می‌تواند منجر به ظهور عوامل‌ بیماری‌زای مرگباری در منابع آب شده و بدین‌ترتیب نوشیدن این آب برای افراد خطرناک شود.

 

۶. آب آلوده تهدیدی بزرگ برای زندگی کودکان است. بیماری‌های مرتبط با آب و فاضلاب یکی از مهمترین دلایل مرگ‌ومیر در کودکان زیر پنج سال است.

 

۷. روزانه بیش از ۷۰۰ کودک زیر پنج ‌سال از اسهال مرتبط با کمبود آب، فاضلاب یا بهداشت فردی جان خود را از دست می‌دهند.

 

۸. تغییرات اقلیمی استرس آبی – محدودیت شدید در منابع آبی – را افزایش داده و منجر به رقابت و حتی مناقشه بر سر آب می‌شود.

 

۹. تا سال ۲۰۴۰، تقریبا یک نفر از هر چهار کودک در مناطقی زندگی خواهند کرد که دچار استرس آبی بسیار شدید است.

 

۱۰. افزایش سطح آب دریاها باعث افزایش نمک در آب شیرین شده و منابع آبی که میلیون‌ها نفر به آن وابسته هستند را به خطر می‌اندازد.

 

تغییرات اقلیمی هر روز رخ می‌دهد. ما باید دست به کار شویم و آب بخشی از راه‌حل است.

انطباق با تأثیرات آبی تغییرات اقلیمی از سلامت کودکان محافظت کرده و زندگی آنها را نجات خواهد داد. استفاده بهینه‌تر از آب و حرکت به سمت سیستم‌های آبی بهره‌مند از نیروی خورشیدی، میزان گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و از آینده کودکان بیشتر مراقبت خواهد کرد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7703م.ر


١٧:٠٩ - سه شنبه ٢٢ شهريور ١٤٠١    /    عدد : ١٢٠٧٣٩    /    تعداد نمایش : ٣١٨