صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار سه کتاب جدید از مجموعه كتاب‌های كرونا ويروس


سه کتاب جدید از مجموعه كتاب‌های بيماری كرونا به همت اساتيد و پژوهشگران مركز تحقيقات جراحی مغزو اعصاب عملكردی دانشگاه علوم پزشكی شهيدبهشتی به چاپ رسيد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کتاب کووید 19 در مردان، زنان، کودکان و دوران بارداری، کتاب پژوهش‌های انجام شده بر واکسن‌های کووید 19 و پژوهش‌های تاثیر واکسن‌های کرونا بر کودکان، نوجوانان و زنان باردار و کتاب مراقبت‌های خانگی، ویتامین‌ها، سیگار، حیوان‌های خانگی، قوانین بازگشایی مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها در دوران همه گیری کرونا توسط اساتید و پژوهشگران مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملكردي دانشگاه منتشر شد. 
این کتاب‌ها شامل مجموعه‌‎ای از مقاله‌های به روزعلمی منتشرشده ‎توسط پژوهشگران و دانشمندان در دانشگاه‌‎ها و انستیتوهای علمی و پژوهشی درباره‌ سندرم تنفسی حاد شدید ویروس کرونا 2(SARS-CoV-2) - عامل بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹(19-COVID)  است که به عنوان یک منبع علمی در اختیار ایرانیان و پارسی‌ زبانان قرار می‌گیرد.


گردآوری و ترجمه‌ مقاله‎های علمی و آموزشی این کتاب‌ها از بهمن 1398 آغاز شد و مقاله‌‎های پزشکی و آموزشی مرتبط با کووید 19 را تا پایان اسفند 1400 پوشش داده است.


تمام مقاله‌های این کتب از نشریه‌های معتبر علمی مانند  Nature، Lancet، Cell، Science، JAMA، NEJM، BMJ، PNAS، ACS، Oxford، MDPI، Springer، Wiley،Insight ، Plos، ASH، ELIFE، Frontiersin نشریه‎هایPUPMED، سازمان‌های بهداشتی مانند سازمان بهداشت جهانی، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ایالات متحده و اروپا و سایر کشورها توسط گردآورندگان به زبان پارسی ترجمه شده‌اند.

مقاله‎های این کتاب‌ها به شکلی گردآوری شده‌اند که تمام گروه‌‎های جامعه مانند دانش‎آموزان، دانشجویان دانشگاه‎‌ها، پزشکان و کادر درمان می‎‌توانند از آن به عنوان یک منبع علمی برای افزایش آگاهی و دانش درباره‎ کووید 19 استفاده کنند.با توجه به این که ویروس‌‌های کرونا در دو دهه‌ گذشته با همه ‎گیری‎‌های ایجاد شده در زندگی بیشتر مردم جهان تاثیر به سزایی داشته‌‎اند، آموزش همگانی یکی از هدف‎‌های گردآوری این کتاب‌ها است.
کشورهایی که پیش از کشور ما ایران، با همه‎گیری‌های سایر ویروس‎های کرونا روبرو شدند، توانستند با استفاده از تجربه‌‎های به دست ‌آمده، گام‎های سازنده‎ای در راستای مهار همه‌ گیری کووید 19 بردارند.


بنابراین اکنون که نزدیک به  سه سال از آغاز این همه ‎گیری در ایران می‎گذرد، آموزش همگانی باید بخشی از برنامه‌های کشور ما برای آمادگی در برابر بروز همه ‎گیری‎هایی باشد که ممکن است در آینده روی دهد و ما نیز بتوانیم با آمادگی برای چنین بحران‎های بهداشتی، الگویی برای سایر کشورها، نه تنها در خاورمیانه بلکه در جهان باشیم.این کتاب‌ها در یک سری 10 جلدی گردآوری شده اند که به ترتیب زیرچاپ خواهند رفت.


 
امید است این کتاب‌ها بتوانند گام سازنده‌ای در راستای آگاهی ‌رسانی و بالا بردن دانش همگانی درباره این همه‌ گیری بردارند.


انتهای پیام/
کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٥:٠٦ - شنبه ١ بهمن ١٤٠١    /    عدد : ١٢٤٨٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦١٧