صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آیین استقبال از نودانشجویان با حضور رییس دانشگاه برگزار شد

 

 

آیین استقبال از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه با عنوان جشن نوبهشتی به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان عصر چهارشنبه 10 اسفندماه 1401 در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.

 


 

به گزار ش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه در این مراسم ضمن تبریک به نودانشجویان،  دوران دانشجویی را مملو از خاطرات به یادماندنی تلخ و شیرین برشمرد و به ذکر برخی از این خاطرات پرداخت.

حضور در تیم‌های اضطراری دوران دفاع مقدس و بیمارستانهای صحرایی و درمان مجروحان و بیماران شیمیایی یکی از خاطرات دوران انترنی رییس دانشگاه بود.

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی جایگاه و دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سطح ملی و منطقه‌ای پرداخت.

وی با اشاره به محدودیت منابع و اعتبارات و پایین بودن سرانه‌های دانشجویی و خدمات آموزشی دانشگاهها گفت: نیازمند بازنگری جدی در نظام بودجه ریزی دانشگاهها هستیم . زیرا پایین بودن این سرانه‌ها ارایه خدمات و تسهیلات، خوابگاه، تغذیه، مسایل رفاهی و آموزشی و برنامه های فرهنگی و پژوهشی را در دانشگاه با چالشهای جدی روبرو می کند.

رییس دانشگاه با اشاره به هزینه‌های بالای زندگی در پایتخت خاطرنشان کرد که بودجه ریزی برای دانشگاههای مستقر در تهران نسبت به سایر کلانشهرها متفاوت است و نیارمند بازنگری است و ابراز امیدواری کرد که در سال آتی این چالشها مرتفع شود.

دکتر زالی  فرسودگی خوابگاهها و پراکندگی دانشکده ها را از مسایل جدی دانشگاه برشمرد که باعث مضاعف شدن مشکلات دانشجویان و هزینه های جاری می شود.

وی در ادامه به تلاشها و پیگیری صورت گرفته در راستای تامین اعتبارات برای اجرای طرح پردیس متمرکز دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد در صورت اجرای این طرح و تامین بودجه مکفی بسیاری از مشکلات مرتفع می شود.

دکتر زالی مهاجرت نخبگان را یک پدیده اجتماعی چند وجهی پیچیده برشمرد که نیازمند واکاوی عمیق است و مولفه های مختلفی در این زمینه تاثیرگذار است که نیازمند بررسی عمیق است.

وی نگرانی از امنیت شغلی آتی،  فرصت های شغلی مناسب، عدم اجرای بسته های رفاهی برای گروههای پزشکی، درآمد نسبی پایین گروههای پزشکی، مشکلات مربوط به تاسیس مطب و خرید تجهیزات پزشکی و  تعرفه های پایین پزشکی را از جمله عوامل موثر  در رضایتمندی گروههای پزشکی برشمرد که نیازمند بررسی و ایجاد مداخلات مناسبت است.

رییس دانشگاه ضمن ابراز نگرانی درخصوص مهاجرت نخبگان گفت: با خروج نیروهای انسانی و نخبگان از کشور بخش زیادی از برنامه ریزی های  انجام شده برای توسعه کشور دچار مشکل و کاستی می شود.

وی افزود: این موضوع جدی است و باید کار عمیقی در این راستا انجام شود. دانشجویان با امید به آینده نگاه کنند در صورت ایجاد ظرفیت های شغلی، بخش زیادی از این مهاجرتها کاهش می یابد.

به گفته دکتر زالی ایجاد فرصت های شغلی و  نوآورانه و بحثهای پژوهشی و توسعه شرکتهای دانش بنیان، استارت آپها، استفاده از ظرفیتهای اقتصادی خردمحور، اختصاص تسهیلات بانکی و بسته های رفاهی برای فارغ التحصیلان برخی از راه حلهای مناسب برای  کاهش مهاجرت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مهارتهای ارتباطی در گروه پزشکی ، اردوهای دانشجویی را از بهترین طرح های فوق برنامه برشمرد که ضمن مفرح بودن امکان تمرین و ممارست در مهارت آموزشی اجتماعی را برای دانشجویان فراهم می کند.

وی  با شااره به تاکید دانشگاه برای برگزاری اردوها گفت: دانشجویان این دانشگاه در اردوهای جهادی همواره پیشتاز هستند و تجربیات بسیاری در این زمینه دارند. توسعه این اردوها در شکل گیری مسئولیت پذیری اجتماعی نو دانشجویان موثر است.

دکتر زالی رییس دانشگاه در خاتمه سخنان خود نیز برای تمامی دانشجویان آرزوی توفیق و سلامتی کرد .

 

دکتر سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه در این مراسم ضمن تبریک به نودانشجویان گفت: دانشگاه به جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی دانشجویان و شناسایی و شکوفایی استعدادهای آنان توجه دارد.

به گفته وی نودانشجویان می توانند در انجمن های علمی، المپیادهای علمی و ورزشی، برنامه های فرهنگی ، جهادی و خیریه مشارکت داشته باشند.

دکتر اسماعیلی در گزارشی به دستاوردهای دانشجویان دانشگاه در حیطه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی ، قرآنی  در سال جاری اشاره کرد که کسب  رتبه های برتر در جشنواره قرآن و عترت، مقام برتر در جشنواره ملی دانشجوی نمونه، رتبه برتر در جشنواره ملی دانشجوی فداکار، رتبه برتر در جشنواره جایزه البرز، مقام قهرمانی و نایب قهرمانی در المپیاد ورزشی دانشجویان پسر و دختر، کسب مقام اول توسط کمیته تحقیقات دانشجویی در جشنواره رازی برای هفت سال پیاپی و کسب مدالهای رنگارنگ در المپیادهای علمی از جمله این دستاوردها بود.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از تلاش انجمن اسلامی  1348 در برگزاری این جشن ابراز امیدواری کرد با تلاش و همت دانشجویان شاهد توفیقات و دستاوردهای روزافزون دانشگاه در آینده باشیم.

 

در ادامه مراسم دکترناصرسیم فروش استاد پیشکسوت دانشگاه نیز ضمن تبریک به دانشجویان به ذکر خاطراتی از فراز و نشیب های زندگی دانشجویی و حرفه ای خود پرداخت.

دکتر سیم فروش با ذکر این که دانشجویان باید فرصتها را مغتنم بشمرند، علم آموزی و تلاش برای شناسایی و  شکوفایی استعدادهایشان را به آنان توصیه کرد.

این استاد دانشگاه در خاتمه سخنان خود به دانشجویان توصیه کرد حرفه ای باشند و گفت: هر شغلی لباس خاص خود را دارد پس باید همیشه نظم و ترتیب در اولویت امور زندگیتان قرار گیرد و به بیماران عشق بورزید.

به گزار ش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، آیین استقبال از دانشجویان ورودی جدید دانشگاه با عنوان جشن نوبهشتی با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر سمیه اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین خدیوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از اساتید و مسئولان عصر چهارشنبه 10 اسفندماه در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه برگزار شد.

 

 

انتیهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 

 

تی این


٢٢:٣٢ - چهارشنبه ١٠ اسفند ١٤٠١    /    عدد : ١٢٥٩٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٣