صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیش از 20 درصد مبتلایان سرطان پستان زیر 40 سال دارند

 

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ایران 21/4 درصد مبتلایان سرطان پستان زیر 40 سال دارند درحالی که در دنیا حدود چهار درصد است و این موضوع نیازمند توجه است.

 

 


 

به گزارش روابط  عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، دکتر محمداسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه در افتتاحیه شانزدهمین کنگره بین‌المللی سرطان پستان  که با حضور دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشاور وزیر بهداشت برگزار شد،  با اشاره به تداوم برگزاری این کنگره به مدت 16 سال گفت: مطالب ارایه شده در این کنگره از نظر علمی بروزترین مطالب علمی است.

وی کسب رتبه اول توسط این مرکز در بین مراکز تحقیقاتی دانشگاه و رتبه چهارم کشوری را باعث افتخار این مرکز دانست.

دکتر اکبری همچنین به انتشار چهار تحقیق بسیار منحصر به فرد درخصوص سرطان پستان در سال جاری توسط این مرکز اشاره کرد.

سرطان پستان؛ شایعترین سرطان کشور

وی با اشاره به بررسی‌های انجام شده در طی 30 سال گذشته گفت: بالاترین  سرطان در کشور در هر دو جنس زن و مرد سرطان پستان است. این سرطان با شیوع 12 درصد بالاترین میزان شیوع سرطان را دارد که 26 درصد سرطان  زنان را تشکیل می دهد .

به گفته دکتر اکبری سرطان پستان ششمین علت مرگ ناشی از سرطان در هر دو جنس مرد و زن است و در ایران دومین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان است.

سالانه کمتر از 30 درصد مبتلایان سرطان پستان فوت می‌شوند

وی مدیریت درمان بیماری سرطان در کشور را مطلوب و نزدیک به استاندارد جهانی برشمرد وخاطرنشان کرد که کمتر از 30 درصد از بیماران مبتلا در هر سال فوت می‌کنند.

دکتر اکبری با اشاره به نتایج تحقیقی درخصوص بقای 10 ساله بیماران مبتلا به این نوع سرطان در ایران، این موضوع را افتخارآمیز برشمرد و با اشاره به نتایج این تحقیق و مقایسه آن با 20 سال پیش در ایران گفت:  بقای 5 ساله در کشور 80 درصد و بقای 10 ساله نیز 70 درصد شده است که بسیار وضعیت خوبی دارد.

بیش از 20 درصد مبتلایان سرطان پستان زیر 40 سال دارند

وی خاطرنشان کرد: در ایران 4/21 درصد مبتلایان سرطان پستان زیر 40 سال دارند درحالی که در دنیا حدود چهار درصد است و این موضوع نیازمند توجه است.

دکتر اکبری با اشاره به درمان خوب سرطان پستان در ایران به ویژه در بیماران جوان که سخت‌تر است، گفت: برای اولین بار  بقای 15 ساله بیماران را در کشور گزارش کردیم  که مربوط به بررسی بیش از شش هزار بیمار در طی 30 سال است و این یک مدال افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است.

وی خاطرنشان کرد: افتخار می کنیم  که براساس بررسی‌های انجام شده، درمان بیماران در زیر 40 ساله‌ها نیز به خوبی صورت گرفته است. وضعیت درمانی بسیار خوبی نسبت به دنیا داریم و از بسیاری کشورهای اروپایی بهتر هستیم، گرچه مرحله بندی بیماری در کشور ما با دنیا تفاوت دارد.

به گفته دکتر اکبری  تقریبا 24 درصد از بیماران در کشورهای اروپایی در مرحله صفر و یک بیماری هستند در حالی که در کشور ما  37 درصد فقط مربوط به مرحله سه بیماری هستند. بنابراین با توجه به این شرایط این میزان بقا افتخارآمیز است.

براساس این گزارش دکتر اکبری در مرحله یک هیچ بیماری فوت نمی کند در مرحله دو 94 درصد بقا داریم و در مرحله سه 90 درصد بقا داریم  که این آمار از بسیاری کشورهای غربی بهتر است.

وی افزود: یکی از افتخارات مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه  این است که حدود 15 سال پیش برای اولین بار اعلام کردیم  افرادی که سینه آنها را حفظ می‌شوند بقای بهتری دارند و این موضوع را دنبال کردیم. حدود پنج سال پیش این موضوع را اثبات کردیم که در مقالات و کنگره‌های بزرگ جهانی ارایه شد. این موضوع باعث می شود که برنامه‌ریزی برای درمان تحت تاثیر قرار گیرد.

دکتر اکبری با اشاره به مطالعات صورت گرفته ، نتایج موثر در درمان مبتلایان به این سرطان را در کشور افتخارآمیز دانست.

وی با اشاره به مرگ زودرس در سرطان پستان گفت: با وجود این که سرطان پستان آمار بالایی دارد اما مرگ زودرس کمی دارد . اگر نگاه جامعی به آن صورت گیرد و به مسایل اجتماعی آن توجه شود بی تردید وضعیت بهتری خواهیم داشت.

ثبت داده سرطان پستان در کشور، اطلاع رسانی داده‌ها به صورت بین‌المللی، همکاری استان‌های مختلف برای ثبت دیتا از دیگر سخنان دکتر اکبری بود.

وی در خاتمه سخنان خود افزود: مایه افتخار است که در 30 سال گذشته توسط این مرکز جراحی‌های متفاوتی در سرطانها به ویژه سرطانهای پستان و تکنیک‌های نوینی انجام شده که در این کنگره مطرح خواهد شد.

 

 

 دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه نیز در افتتاحیه این کنگره  با اشاره به نقش پیشتازی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه ، دستاوردهای چشمگیر آن در ابعاد علمی، دانشی و مهارتی و اجتماعی را قابل تقدیر دانست.

رییس دانشگاه از تلاشهای دکتر اکبری و همکارانش که با نگاه همه جانبه به موضوع سرطان به ویژه سرطان پستان پرداخته است تقدیر کرد و گفت: این مرکز در کنار توجه به مسایل عمیق همه گیرشناسی از روش‌های نوین تشخیصی و مداخلات نوین درمانی  نیز استفاده کرده است.

وی توجه به کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان، طراحی پروتکل‌های با ارزش در حد ملی و فراملی، ورود به عرصه‌های نوین درمان‌های سرطان پستان را از جمله دستاوردهای مهم  و ارزشمند این نگاه عمیق استراتژیک به حوزه سرطان به ویژه سرطان پستان عنوان کرد.

از هر 8 زن ایرانی احتمال ابتلای یک نفر به سرطان پستان وجود دارد

دکتر زالی میزان شیوع سرطان پستان در زنان ایرانی را تقریبا پنج برابر سرطان کلورکتال برشمرد و یادآور شد که  از هر 8 بانوی ایرانی احتمال ابتلای یک نفر به سرطان پستان وجود دارد.

وی با اشاره به عوامل خطر بروز سرطان پستان تاکید کرد: بخش زیادی از این عوامل با  سبک زندگی افراد در هم تنیده است اما بسیاری از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند که سرطان پستان در زمره این سرطان‌ها قرار دارد. بنابراین با تغییر سبک زندگی زنان ایرانی می‌توان از بروز این سرطان پیشگیری کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی چاقی، استفاده غیرعلمی و نابجا از درمان‌های جایگزین هورمونی، عدم توجه به بارداری بهنگام، ازدواج دیرهنگام، تغذیه نامناسب، کم تحرکی، مصرف غیرمنطقی استروژن و مصرف دخانیات را از جمله عوامل خطر عنوان کرد.

دکتر زالی با اشاره به اهمیت تشخیص زودرس در سرطان پستان خاطرنشان کرد: بسیاری از روش‌های تشخیصی در حوزه سرطان ابتدا در سرطان پستان مورد استفاده قرار گرفتند سپس به سایر سرطان‌ها تسری یافتند.

به گفته وی بحثهای مولکولار، ژنتیک، تغییرات اپی ژنتیک، بایومارکرها، تغییرات عمیق ژنتیکی، نسخه‌برداری ژنتیکی برای اولین بار به طور جدی در حوزه سرطان پستان مورد توجه قرار گرفتند و امروزه گنجینه عمیقی  از دانش و مهارت در زمینه تشخیص سرطان پستان موجود است که می‌تواند در سایر سرطانها نیز استفاده شود.

رییس دانشگاه ضمن بیان برخی ازاین تکنیکها، RNA های غیرکد کننده را یکی از جدیدترین بحث‌ها عنوان کرد که در  تشخیص زودرس سرطان‌ها بسیار مهم است و در سلول پایداری بیشتری دارند و مارکر (نشانگر زیستی) جذابی برای تشخیص و ارزیابی و بقای بیماری هستند.

دکتر زالی یادآور شد که هیچ بخشی از سرطان شناسی در جهان در حوزه بایومارکرها به اندازه سرطان پستان غنی نیست و تعداد زیادی از بایومارکرها وجود دارند که در تشخیص، بقا و پیش‌آگهی مبتلایان به سرطان پستان موثر هستند.

به گفته وی با استفاده از ابزارهای نوین ژنتیکی می توان ابتلای فرد به این بیماری را در آینده پیش بینی کرد همانطور که برخی افراد مشهور و سلبریتی درجهان  با توجه به این موضوع اقدام به درمانهای جراحی پروفیلاکسی کردند.

دکتر زالی اپی ژنتیک را نیز در سرطان پستان بسیار مهم برشمرد و یادآور شد که با بارقه ‌های جدید شناختی که نسبت به بیماری‌ها ایجاد می کند ممکن است دانش سنتی ما درخصوص درمان بیماری ها را تغییر دهد.

دکتر زالی با اشاره به روش‌های درمانی نوین از پذیرش دو طرح ارایه شده دانشگاه در عرصه ملی در حوزه سرطان خبر داد که شامل غربالگری کولورکتال در کشور و اگزوزوم تراپی است.

وی با تاکید بر استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص سرطان، ارزیابی‌های پروگنوستیک(پیش آگهی) و ... در حوزه سرطان گفت: اساس و پایه استفاده از هوش مصنوعی داشتن دیتا و اطلاعات عمیق و فراوان است که این مرکز غنی از اطلاعات است و شرط اصلی و ضروری برای ورود به حوزه هوش مصنوعی را داراست.

دکتر زالی خاطرنشان کرد که مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه مثل همیشه می تواند پیشتاز باشد و در حوزه هوش مصنوعی و استفاده از یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق برای تشخیص و درمان سرطان  وارد شود.

وی یکی از بخشهای استراتژیک درمان سرطان و توفیق در افزایش بقای 5 ساله و 10 ساله بیماران را پروسیجرهای سایتوریداکشن برشمرد و یادآور شد که این مرکز با تکنیک‌های نوین جراحی در این زمینه نیز پیشتاز است و در حوزه رادیوتراپی نیز مدالیته‌های (تجهیزات یا روشی که جهت تصویرگیری از بدن یا درمان آن استفاده می شود) موثر درمانی خوبی در این مرکز فراهم شده است.

وی با بیان این که اولین حرکتها در حوزه تارگت تراپی در دنیا از سرطان پستان شروع شده است خاطرنشان کرد که  استفاده از ایمونوتراپی، لنفوسیتهای مهاجم نفوذی و... جایگاه‌ جدیدی را در درمان‌های نوین سرطان پستان دارند.

دکتر زالی خاطرنشان کرد: امروز سرطان به عنوان یک ماموریت ملی به دانشگاه ما سپرده شده است و فرصت خوبی است که در این زمینه و در تدوین گایدلاینهای ملی گامهای بلندتری را برداریم.

رییس دانشگاه افزود: مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه در حدی از توان علمی و دانشی و مهارتی و آرشیو تحقیقاتی قرار دارد که می تواند یک گایدلاین ملی متناسب با ظرفیت‌های اقلیمی و بومی ایرانی را طراحی کند تا پس از تایید در کشور استفاده شود.

وی با اشاره به دشواری تشخیص و درمان سرطان پستان در زنان جوان تاکید کرد که نیازمند یک نظام غربالگری مبتنی بر نیازهای ملی در حوزه سرطان پستان هستیم . بنابراین نیازمند طراحی یک گایدلاین تشخیصی و درمانی نو یک گایدلاین نوین بهنگام در حوزه غربالگری سرطان پستان با آخرین یافته های جهانی در این مرکز هستیم.

وی در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد این کنگره سرفصلی برای مداخلات نوین باشد و با کمک دکتر اکبری و همکارانشان بخش‌ مهمی از این ماموریت ملی را براساس مسئولیت پذیری اجتماعی در حوزه سلامت انجام دهیم و حمایت خود را از این مرکز اعلام کرد.

 

دکتر حمیدرضا میرزایی دبیر کنگره نیز در این مراسم ضمن بیان توضیحاتی به تبیین برنامه‌های این کنگره سه روزه پرداخت و گفت:  در این سه روزدر قالب سخنرانی های علمی و کارگاه ها و پنل های تخصصی تازه ترین یافته‌های درمانی و تشخیصی درخصوص سرطان پستان ارایه می شود.

وی یادآور شد که جدیدترین یافته‌های علمی در حوزه‌های تشخیص و درمان و توانبخشی در مبتلایان به این بیماری در این کنگره ارایه می شود.

دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: در مورد رادیولوژی، ژنوم، تغییراتی که به دنبال ژن ایجاد می‌شود، تکنیک های نوین جراحی با حفظ پوست، تداخلات روشهای درمانی، شیمی درمانی بیماران و... بحث و تبادل نظر صورت می گیرد.

به گفته وی از مهمترین محورهای مورد بحث در این کنگره می توان به عوامل خطر، بیولوژی مولکولی و ژنتیک، پیشگیری و غربالگری، تشخیص‌های جدید و مرحله‌بندی، درمان‌های جراحی، جراحی‌های انکوپلاستی و بازسازی‌های زیبایی، درمان‌های بیوالکتریکال و ژن درمانی، رادیوتراپی و درمان‌های سیستمیک، سلامت روانی، تغذیه و درمان‌های نوین شامل درمان با پلاسمای سرد اشاره کرد.

وی ضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران برگزاری کنگره ابراز امیدواری کرد که این کنگره منجر به اعتلای درمان و تشخیص بیماران شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه  این کنگره با حضور متخصصان و دانشمندان داخلی و خارجی امروز به صورت مجازی و حضوری آغاز شد و تا 12 اسفندماه ادامه دارد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700س.ع

 

 

 


١٤:٥٢ - چهارشنبه ١٠ اسفند ١٤٠١    /    عدد : ١٢٥٩٧٣    /    تعداد نمایش : ١١٤٣