صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیماری‌ها در دهکده کوچک جهانی به راحتی منتقل می‌شوند

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه جهان امروز که فناوری آورده اصلی آن است، زمین  را برای بشر کوچک و کوچکتر کرده است، گفت: در دهکده کوچک جهانی بیماری‌ها به راحتی از قاره‌ای به قاره دیگر منتقل می‌شوند.


دکتر افشین منیری در گفت‌و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، به بهانه سه سالگی پاندمی کووید 19 در دنیا اظهار کرد: برای مثال یک شهروند در دورترین نقطه کره زمین به ویروسی مبتلا می‌شود، همین فرد وعده غذایی فردا را در رستورانی در نقطه‌ دیگر دنیا صرف می‌کند و به راحتی از قاره‌ای بیماری را به مکان دیگری منتقل می‌کند.

متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: دخل و تصرف و دخالت‌های بشر در طبیعت در ایجاد بیماری‌های نوپدید بی اثر نیست.

این متخصص در پاسخ به این سوال که آیا احتمال افزایش جهش‌های بیشتر ژنتیکی در ویروس کرونا وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: به طورکلی همه‌ ویروس‌ها تمایل به بقا دارند ولی به هیچ عنوان تغییرات و جهش‌های ژنتیکی ویروس‌ها که در سطح سلول ایجاد می‌شود را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

 

 نگاهی به قربانیان کرونا در سه سال گذشته

وی با بیان اینکه در طول سه سال گذشته بیش از 231 کشور تحت تاثیر کرونا قرار گرفتند، گفت: در سه سال گذشته در سراسر جهان بیش از 678 میلیون ابتلا به کرونا ثبت شد و این پاندمی بیش از  6 میلیون و 700 هزار قربانی به جا گذاشت.

 

در ایران چند پیک کرونا وجود داشته است؟

 دکتر منیری درباره تعداد پیک‌های کرونا در ایران گفت: کشور ما نیز مثل همه دنیا پیک‌های مختلف کرونا را تجربه کرده است.

 

وی با تاکید بر این‌که رفت و آمدهای فیزیکی  راه را برای گردش ویروس کرونا باز نگه داشته خاطرنشان کرد:هیچ سویه‌ای از ویروس کرونا وجود نداشته که فقط در برخی کشورها شیوع داشته باشد، که مسلما کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده است.

 

مرگبارترین سویه کرونا کدام بود؟

دکتر منیری با بیان این‌که سویه دلتا مرگبارترین سویه کرونا تا به امروز بوده عنوان کرد: کرونا تاکنون جهش بسیار متنوعی در جهان داشته که یکی از سهم‌گین‌ترین جهش‌ها که کشور هند مبدا آن بود کرونای دلتا نام گرفت و آمار فاجعه‌باری از مرگ و بستری شدن را به جای گذاشت.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توضیح داد: در مقایسه با سویه اولیه کرونا، سویه دلتا می‌تواند با انتقال خود در یک محیط بسته چهار نفر را به این ویروس مبتلا کند در حالی که در سویه اولیه این تعداد دو نفر عنوان می‌شد.

 

وی با اشاره به این‌که دانشمندان و ویروس شناسان بر این باورند که تغییر در ساختار پروتئینی این ویروس، نفوذ کرونا به سلول‌های انسان را آسان کرده، به سرایت پذیری بالای سویه دلتا اشاره کرد.

 

دکتر منیری با اشاره به این‌که دخل و تصرف انسان در طبیعت می‌تواند بار بیماری‌ها را در آینده افزایش دهد، خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی و مداخلات بیولوژیکی و شیمایی در بروز بیماری‌های نوپدید اثر دارد، ولی کماکان نیاز به تحقیقات وسیع‌تر در این زمینه وجود دارد.

 

برای مقابله با پاندمی‌های احتمالی چه باید کرد؟

عضو هیئت علمی دانشگاه مداخلات اثر بخش و تقویت زیرساخت‌های درمانی و بهداشتی را از جمله راه‌های مقابله با پاندمی‌های احتمالی آینده عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به ایجاد سویه‌های جدید تولید واکسن‌های ترکیبی خصوصا  برای افراد پرخطر می‌تواند راهگشا باشد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


 

 


١٥:٠٦ - سه شنبه ٢ اسفند ١٤٠١    /    عدد : ١٢٥٧٣٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٢