صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نکات ایمنی و بهداشتی که خطرات خانه تکانی را از شما دور می‌کند

رییس گروه سلامت کار معاونت امور بهداشتی دانشگاه در روزهای پایانی سال به افراد توصیه کرد که با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی مانع بروز حوادث و آسیب های ناشی از خانه تکانی شوند.


مهندس علیرضا ابراهیمی حریری رییس گروه سلامت کار معاونت امور بهداشتی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی در هنگام خانه تکانی گفت: اصولا خانه داری با عوامل زیان آور متعددی در ارتباط است که افراد خانه دار به تناوب با آن مواجه می‌شوند. اما در روزهای پایانی سال با خانه تکانی شب عید ریسک مخاطرات افزایش می‌یابد.

 

برای مشاهده تصویربه اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید

به گفته وی خانه‌داران با دو دسته مخاطرات بهداشتی و  ایمنی مواجه هستند  که این مخاطرات چه به صورت طولانی مدت یا مزمن و  چه به صورت کوتاه مدت یا حاد باشند بر سلامت افراد تاثیر می گذارند.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی در ادامه به بیان توصیه‌هایی درخصوص رعایت نکات بهداشتی و ایمنی در خانه تکانی شب عید پرداخت که می تواند میزان بروز مخاطرات را کاهش دهد.

 

اصول مهم در استفاده از شوینده ها و افشانه‌های تمیز کننده

مهندس ابراهیمی یکی از مهمترین اصول در خانه تکانی های شب عید را اجتناب از ترکیب انواع مواد شوینده با یکدیگر عنوان کرد.

وی با تاکید بر این مطلب که هرگز نباید مواد شوینده با یکدیگر مخلوط شوند گفت: سیستم تنفسی انسان یکی از مهمترین راههای ورود مواد شیمیایی به بدن است. استفاده از شوینده ها که حاوی مواد شیمیایی متعددی هستند می‌تواند باعث بروز اثرات سمی بر ریه ها یا آلرژی و آسم شود.

 

به گفته ابراهیمی برخی افراد تصور می کنند که با مخلوط کردن مواد شوینده مختلف اثر پاک کنندگی و لکه بری آنها افزایش می یابد، درصورتی که ترکیب این مواد ممکن است منجر به ایجاد ترکیبات شیمیایی ثانویه شود که اثرات زیانبارتری نسبت به مواد اولیه داشته باشند.

 

وی ترکیب شوینده‌های قلیایی مانند سفیدکننده‌ها با شوینده ‌های اسیدی مانند جوهر نمک را باعث واکنش شدید و تولید گاز سمی کلر عنوان کرد که فوق العاده خطرناک است و استنشاق آن سبب اختلال درتنفس و آسیب به راههای تنفسی، آبریزش چشم و گاهی منجر به مرگ می‌شود.  این موضوع به ویژه در مکان های دارای تهویه ضعیف به شدت خطرناک است.  

 

مهندس ابراهیمی با تاکید بر ضرورت توجه به تهویه مناسب هنگام استفاده از مواد شوینده خاطرنشان کرد: هنگام استفاده از شوینده ها در سرویس های بهداشتی در صورت وجود پنجره حتما آن را باز کنید و در غیر این صورت حتما باید هواکش روشن باشد.

 

وی با اشاره به این که افراد هنگام استفاده از شوینده ها باید حتما یک پارچه یا حوله خیس را روی بینی خود قرار دهند تاکید کرد: ماسک های جراحی یا ماسک های معمولی که در ایام کرونا مورد استفاده قرار می گیرند برای محافظت از مواجهه با گازها و بخارات سمی مناسب نیستند.

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی یادآور شد: افشانه‌ها و اسپری های شیشه شوی و تمیز کننده سطوح نیز با توجه به این که به صورت ذرات بسیار ریز( آئروسل) در هوا منتشر می‌شوند، به سیستم تنفسی صدمه می‌زنند؛ به ویژه این که بسیاری از این افشانه ها معطر هستند و می توانند سبب تشدید آلرژی شوند.             

 

عوارض پوستی ناشی از شوینده ها/مراقب سلامت پوست خود باشید

مهندس ابراهیمی با توصیه به استفاده از دستکش در هنگام کار با مواد شوینده گفت: شرکت های سازنده برای تولید مواد شوینده از جمله مایع ظرفشویی از فرمولاسیون های متفاوت استفاده می کنند که ممکن است افراد به برخی از برندها حساسیت داشته باشند.

 

وی هشدار داد : شوینده ها و مواد پاک کننده و جرمگیر به دلیل وجود مواد قلیایی یا اسیدی در صورت مواجهه با پوست بدن سبب حل شدن چربی پوست وبروز مشکلاتی می شوند. تماس مداوم با این مواد سبب خشکی پوست، ترک و خارش و در نهایت اگزما، آلرژی پوستی و درماتیت یا التهاب پوست می شود.

 

مهندس ابراهیمی به افراد توصیه کرد که با استفاده از دستکش می توانند از بروز مشکلات پوستی مذکور هنگام کار با شوینده ها جلوگیری کنند و بهتر است ابتدا دستکش نخی پوشیده و سپس از دستکش های لاتکسی استفاده کنند تا حفاظت کامل شود.

 

هشدار: مواد شیمیایی را از دسترس کودکان دور کنید

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی به خانواده ها هشدار داد که در این ایام و هنگام خانه تکانی حتما مواد شیمیایی و شوینده ها را از دسترس کودکان دور نگه دارند.

 

به گفته وی در هنگام خانه تکانی های شب عید اغلب والدین به دلیل مشغله زیاد از کودکان خود غافل می‌شوند و متاسفانه شاهد بروز برخی حوادث جبران ناپذیر هستیم که در صورت در دسترس بودن مواد شوینده، پاک کننده یا ضدعفونی کننده برخی کودکان اقدام به خوردن این مواد می کنند که عواقب خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

 

مهندس ابراهیمی توصیه کرد: حتما توجه داشته باشید که هنگام کار با این مواد از گذاشتن آنها بر روی زمین یا در دسترس کودکان اجتناب کنید و حتما از انواعی استفاده کنید که  کودکان به راحتی نمی‌توانند درب آن را بازکنند.

 

به گفته وی این مواد شیمیایی برای برخی افراد نظیر مادران باردار، سالمندان و کودکان مضرتر هستند بنابراین هنگام استفاده از این مواد حتی‌الامکان این افراد باید در نزدیک محل نظافت حضور نداشته باشند.

 

دردهای عضلانی و اسکلتی ؛ شکایت شایع ناشی از خانه تکانی ها

مهندس ابراهیمی دردهای اسکلتی عضلانی مانند کمردرد، گردن درد و درد ناحیه پشت را یکی از عوارض شایع پس از خانه تکانی در افراد عنوان کرد.

 

وی افزود: در روزهای پایانی سال کارهایی نظیر جا به ‌جایی مبلمان و لوازم منزل بیشتر انجام می‌شود، برای کاهش ریسک مشکلات بارها را باید به بسته های کوچکتری تقسیم کرد تا وزن کمتری پیدا کنند.

 

وی یادآور شد: هنگام بلند کردن بارها حتما باید نشسته و زانوها را خم کنید. پشت خود را صاف نگه داشته و بار را تا آنجا که امکان دارد به بدن نزدیک کنید و سنگینی بار را بر روی پاها بیندازید.

 

 ابراهیمی توصیه کرد: اگر جسم سنگینی را بلند کردید برای چرخش در جهت خاص هیچوقت بالا تنه خود را از محل کمر نچرخانید بلکه تمام بدن را از محل پاها به آن سمت بچرخانید.

 

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی تاکید کرد: اشیای سنگین را با یک حرکت سریع و ناگهانی از روی زمین بلند نکنید. برای حمل بار از هر دو دست کمک بگیرید و این کار را با یک دست انجام ندهید.

 

وی کار کردن در مناطق بالاتر از حد دسترس به خصوص بالاتر از سرو گردن به مدت طولانی را باعث آسیب به عضلات سرو گردن و شانه عنوان کرد و توصیه کرد  برای این منظور حتما از نردبان مناسب استفاده کنید تا سطح کار حتی الامکان بالاتر از حد دسترسی قرار نگیرد.

 

انجام حرکات تکراری؛ عامل مهم در بروز اختلالات عضلانی اسکلتی

 ابراهیمی انجام کارهای تکراری را یکی از عوامل بروز اختلالات اسکلتی عضلانی دانست و گفت: فعالیت‌های تکراری نظیرخرد کردن سبزیجات با دست آن هم به مدت طولانی ریسک ابتلا به یک عارضه به نام  سندرم تونل کارپال را افزایش می دهد.

 

به گفته وی این بیماری در اثر فشار زیاد و طولانی مدت برعصبی که از مچ دست می گذرد بروز می کند و علایم آن شامل بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف در دست و بازو است که در موارد شدید احتیاج به جراحی دارد.

 

وی  با اشاره به این که سندرم تونل کارپال در زنان شایع تر است توصیه کرد: هنگام انجام حرکات تکراری از دست های خود به آرامی و با وارد کردن نیروی کم استفاده کنید. استراحت های کوتاه و مکرر داشته باشید. به آرامی دست ها و مچ خود را خم و راست کنید. از خم کردن کامل مچ دست به سمت بالا یا پایین خودداری کنید.

 

چند توصیه ایمنی در خانه تکانی شب عید

 ابراهیمی استفاده از دستکش و دمپایی در هنگام کار با لوازم برقی را ضروری دانست و گفت: شست و شوی لوسترها، چراغ های روشنایی، تمیز کردن کلید و پریز و اسپری آب  روی آن‌ها می تواند باعث بروز برق گرفتگی شود  بنابراین حتما هنگام انجام این کار از دستکش و دمپایی استفاده کنید.

 

وی یکی از عمده ترین خطرات ایمنی در خانه ‌تکانی  را سقوط از نردبان برشمرد و گفت: اگر از نردبان های یک طرفه استفاده می‌کنید حتما در هنگام تکیه دادن به دیوار از استحکام آن مطمئن شوید.

 

به گفته وی نردبان های دو طرفه پس از گذشت سالیان از عمر خود استحکام خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین هنگام استفاده آن را در سطح صاف قرار دهید و اگر امکان دارد فرد دیگری نردبان را از پایین نگه دارد و دقت کنید که هر چه به سمت پله های بالاتر بروید از تعادل نردبان کاسته می شود.

 ابراهیمی تاکید کرد: در هنگام تمیز کردن شیشه ها مواظب سقوط از نردبان یا شکستن شیشه های پنجره باشید و هنگام  پاک کردن شیشه ها خم نشوید.

 

وی در ادامه توصیه های خود گفت: اطراف خود را شلوغ  نکنید و از ریخت و پاش  پرهیز کنید چون  ممکن است در هنگام حرکت به وسایل و ابزار آلات برخورد کنید. هرگز در هنگام نظافت از دمپایی یا کفش با کف اسفنجی استفاده نکنید  زیرا در زمین خیس و سطوحی مانند سرامیک امکان سرخوردن و آسیب دیدن شما وجود دارد.

 

 ابراهیمی یادآور شد: در هنگام خانه تکانی سیم های رابط مثل چند راهی های برق را که برای انجام کارهایی مانند جاروبرقی یا بخار شویی استفاده می‌شوند از محل رفت و آمد دور کنید تا از گیر کردن پای افراد و سقوط آنها جلوگیری شود.

 

رییس گروه سلامت کار معاونت بهداشتی در خاتمه به افراد تاکید کرد: از شستن پرده و یا سطوح آغشته به مواد روغنی با مایعاتی نظیر تینر و بنزین خوددرای کنند زیرا احتمال خطر آتش سوزی هنگام کار با این مواد بسیار بالا است.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٠:٢٧ - دوشنبه ١ اسفند ١٤٠١    /    عدد : ١٢٥٦٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٧٦