چاپ        ارسال به دوست

ترمیم بافت آسیب‌دیده قلب با تزریق واکسن کرونا

به نقل از مدایندیا، یکی از راهبردهای رساندن مواد ژنتیکی به بدن، بعنوان راهی برای ترمیم عضله قلب آسیب دیده بعد از حمله قلبی آزمایش می شود.

واکسن های کووید- ۱۹ مبتنی بر آران ای پیام رسان، از نانوذرات لیپیدی که قطرات ریز چربی هستند، برای رساندن آران ای پیام رسان به سلول های بدن استفاده می کنند. آران ای پیام رسان به سلول ها دستور می دهد که یک پروتئین(Protein) خوشه ای ساختگی روی سطح خود بسازند تا از پروتئین موجود در ویروس عامل کووید- ۱۹ تقلید کنند. سپس، بدن با ایجاد پادتن هایی که در صورت ابتلای شخص به ویروس مورد استفاده قرار می گیرند، پاسخ ایمنی را ایجاد می کند.

درمان حمله قلبی با واکسن کووید- ۱۹

در این پژوهش که در "مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت" (UMCU) هلند انجام شده است، روش مشابهی برای انتقال آران ای پیام رسان استفاده شد. با وجود این، به جای هدف گرفتن واکنش ایمنی، هدف نهایی پژوهشگران این است که به سلول های قلب آموزش دهند تا خود را پس از حمله قلبی ترمیم کنند.

این پژوهش برای تعیین اینکه آیا آران ای پیام رسان میتواند با موفقیت به صورت نانو ذرات(Nanoparticle) لیپیدی به عضله قلب انتقال داده شود یا خیر، انجام شد. پژوهشگران طی عمل جراحی باز قفسه سینه، فرمول های مختلفی را به دیواره بطن چپ قلب موش تزریق کردند. ۲۴ ساعت پس از تجویز، محل انتقال آران ای پیام رسان مورد بررسی قرار گرفت.

پژوهشگران دریافتند که ۲۴ ساعت پس از تزریق، آران ای پیام رسان با موفقیت به سلول های قلب رسیده است. با وجود این، به رغم تزریق آران ای پیام رسان به قلب، بالاترین میزان آن در سلول های کبد و طحال یافت شد.

دکتر "کلارا لابونیا" (Clara Labonia)، از پژوهشگران این پروژه گفت: انتظار می رفت که بیان زیادی در کبد وجود داشته باشد زیرا کبد(Liver)، نانوذرات لیپید را متابولیزه می کند. با وجود این، دیدن این که آران ای پیام رسان در بافت قلب وجود دارد، دلگرم کننده بود زیرا بدان معناست که نانوذرات لیپیدی میتوانند به عنوان سیستم های تحویل آران ای پیام رسان برای درمان عمل کنند.

او ادامه داد: گام بعدی این پژوهش، آزمایش فرمول های بیشتر و انتخاب فرمول هایی است که بافت قلب را به صورت کارآمدتر هدف قرار می دهند. سپس، ما ارزیابی خواهیم کرد که آیا انتقال آران ای پیام رسان به موش های مبتلا به بیماری ایسکمیک قلب، اثر درمانی دارد یا خیر.


٠٩:٠٣ - يکشنبه ٨ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department