پنج شنبه ٢٧ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

تفاهم نامه همکاری میان اداره ملی سلامت زنجیره غذایی مجارستان با دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی امضاء شد/ فناوری های نوین پایش آلایندگی مواد غذایی وارد کشور می شود

 تفاهمنامه همکاری بین مرکز تحقیقات سلامت غذا و اداره ملی سلامت زنجیره غذایی وزارت کشاورزی مجارستان در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به امضا رسید.

در راستای عملیاتی شدن طرح ملی «توسعه و انتقال فناوری روش های پایش آلاینده و تقلبات در مواد غذایی» که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری, مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال انجام است، تفاهمنامه همکاری بین مرکز تحقیقات سلامت غذا و اداره ملی سلامت زنجیره غذایی وزارت کشاورزی مجارستان در روز سه شنبه دوم آذرماه با حضور دکتر پیوندی رییس دانشگاه، دکتر سلام زاده معاون غذا و دارو، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فن آوری و دکتر نقیب زاده معاون بین الملل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به امضا رسید.

رئیس اداره ملی سلامت زنجیره غذایی وزارت کشاورزی مجارستان در خصوص توسعه همکاری با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بسیار خرسندم که به مناسبت آغاز همکاری های مجارستان و جمهوری اسلامی ایران در زمینه ایمنی مواد غذایی می توانم با شما همراه باشم.

پروفسور اووارز با اشاره به اهمیت امنیت مواد غذایی در سطح جهانی افزود: می دانیم که نیاز فزاینده جهان به مواد غذایی همراه با مخاطراتی است. طیف این مخاطرات بسیار گسترده است و این وضع وظیفه بسیار سنگینی بر دوش کارشناسان می گذارد. کسانی که نه تنها سلامت خوراک نسل حاضر را نگهبانی می کنند بلکه خادمان زندگی سالم برای نسل های آینده نیز هستند.

وی ابراز امیدواری کرد که طرح های پایش آلایندگی مواد غذایی در کشور ایران با موفقیت ادامه یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با ابراز خرسندی از توسعه همکاری های بین المللی دانشگاه در حوزه سلامت اظهار داشت: گسترش روابط علمی و همکاری با مراکز بسیار معتبر اروپا نظیر مراکز تحقیقاتی مجارستان از سیاست های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است.

دکتر علی اصغر پیوندی تاکید کرد با توجه به اهمیت ایمنی مواد غذایی در کشور و همچنین تجربه و توان مناسب دانشگاه در این زمینه، مرکز تحقیقات سلامت غذا از دو سال پیش در دانشگاه تاسیس شد. من امیدوارم پس از بازدید تیم کارشناسی مجارستانی از ظرفیت های مرکز (FSRC)، ظرفیت های بسیار مطلوبی در راستای همکاری و ارتقاء کیفی این مرکز در زمینه ایمنی مواد غذایی ایجاد شود.

دکتر پیوندی در خصوص اهمیت امضاء این تفاهمنامه تصریح کرد: FSRCتا کنون موفق به امضای تفاهمنامه با دو ازمایشگاه مرجع و شناخته شده در اروپا شده است و امیدوام امروز با امضاء تفاهمنامه بین NEBIH(اداره ملی زنجیره سلامت غذا و آزمایشگاه مرجع کنترل مواد غذایی مجارستان)و FSRCبتوانیم گام های مهمی را در راه رسیدن به اهدافمان از طریق ظرفیت های ایجاد شده در برنامه های بین المللی اتحادیه اروپا برسیم. در این میان توسعه پروژه های تحقیقاتی مشترک، چاپ و انتشار مقالات در مجلات علمی مشترک و همچنین آموزش و تبادل کارکنان و هیأت های تحقیق بسیار حائز اهمیت است. اطمینان دارم که با توسعه همکاری های دوجانبه قادر خواهیم بود با ایجاد یک هم افزایی به راه حل های بسیار مناسبی در خصوص امنیت مواد غذایی در کشور برسیم.

شایان ذکر است با امضاء این تفاهمنامه، هیأت های کارشناسی جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در دوره های آموزش و انتقال فناوری پایش آلاینده ها و تقلبات به آزمایشگاه اداره ملی سلامت زنجیره غذایی مجارستان اعزام خواهند شد و پس از آموزش، این روش ها در آزمایشگاه مرکز تحقیقات سلامت غذای دانشگاه به عنوان بخش تحقیق و توسعه مرکز آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت دنبال خواهند شد.

در ادامه کارشناسان اداره ملی سلامت زنجیره غذایی مجارستان، برای استقرار نهایی روش ها و بازدید از روش راه اندازی شده در مرکز تحقیقات، به ایران سفر خواهند کرد و در نهایت این روش ها در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو و آزمایشگاه های کنترل کیفی مواد غذایی دانشگاه های علوم پزشکی کشورمستقر و برای پایش آلاینده ها در مواد غذایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این تفاهمنامه درحالی با حضور هیات مجارستانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امضا شد که پیش از این رئیس و برخی معاونین و محققین دانشگاه طی سفری به مجارستان از آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی این کشور بازدید کردند و در راستای توسعه آزمایشگاه های پایش آلایندگی مواد غذایی در کشور، موفق به امضاء تفاهمنامه همکاری شدند. درهمین راستا، آزمایشگاه جامع پایش آلایندگی مواد غذایی 24 آبان ماه سالجاری با حضور وزیر بهداشت و معاون علمی فناوری رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتتاح شد.

 


١٠:٤٠ - چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٣٩١٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٦٢٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.