پنج شنبه ٢٧ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > آرشیو اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر بنی هاشم:

الگوهای غلط اجتماعی موجب افزایش اختلالات خوردن در جامعه است

 استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه نخستین سمپوزیوم «اختلالات خوردن» بر نقش الگوهای اجتماعی در دامن زدن به این اختلالات تأکید کرد.

دکتر سید شهاب بنی هاشم با اشاره به منشاء بروز اختلالات خوردن گفت: مرز دقیقی را نمی توان بین منشاء جسمی و روانی در بروزاختلالات خوردن قائل شد. زیرا در موقعیت های مختلفی هر یک از این عوامل در بروز اختلالات پر رنگ تر می شود اما آن چه حائز اهمیت است، نقش هر دو مقوله جسم و روان به صورت توآمان در بروز این اختلالات است.

دبیر نخستین سمپوزیوم اختلالات خوردن، وجود بی اشتهایی، پر خوری و یا عصبی خوردن در افراد را نشانه و علامتی از وجود اختلال در خوردن می داند.

این متخصص روان شناسی در خصوص افراد مبتلا به این نوع اختلالات اظهار داشت: این اختلالات شامل افرادی می شود که علاوه بر داشتن اندام مناسب و یا حتی اندام لاغر، به طور افراطی نگران افزایش وزن خود هستند و در این مورد وسواس به خرج می دهند. این افراد ساعت ها زمان خود را در طول روز صرف بررسی اندام و میزان اضافه وزن خود می کنند. به طور کلی این افراد وسواس زیادی را نسبت به ظاهر خود دارند.

دکتر بنی هاشم علل عمده در بروز این گونه رفتارها را تغییر الگوها و ارزش ها در جامعه دانست. وی ادامه داد: با تغییر نوع نگاه رسانه به رفتار و نوع ظهور بازیگران و یا دیگر نقش آفرینان در رسانه های فراگیر، الگوها و ارزش های غلطی در جامعه به لحاظ دستیابی به فیزیک و ظاهر نرمال رواج می یابد. به طور نمونه ظهور پسرهای ماهیچه ای و دخترهای شبیه مانکن که حاصل ارزش گذاری اشتباه رسانه ها می باشد موجب تغییر رفتارهای روانی برای رسیدن به این ایده آل ها می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته هم اکنون بین 2 تا 4 در صد از جوانان 15تا 25 سال دچار این نوع اختلال هستند که این آمار نیز با سرعت قابل توجهی در حال افزایش می باشد.

دبیر نخستین سمپوزیم اختلالات خوردن در خصوص برگزاری این نشست گفت: بخش سایکو سوماتیک بیمارستان طالقانی و انجمن علمی پزشکی روان تنی این سمپوزیوم را به منظور بررسی جدیدترین روش های علمی در درمان اختلالات خوردن برگزار می نماید.

شایان ذکر است این سمپوزیوم 4 آذرماه در بیمارستان طالقانی برگزار می شود و دارای امتیاز ویژه برای متخصان تغذیه، روان شناسان، متخصصان داخلی و دیگر رشته های مربوطه می باشد.


٠٩:٥٣ - چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥    /    عدد : ٣٩١٨٥    /    تعداد نمایش : ٥٦٦٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.